а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

униформира

униформираат; униформирал
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 24036
1. Облече во униформа, во еднаква облека.
Англиски: uniform Албански: uniformoj
Употреба: Воен термин
2. Изедначи, даде еднаква форма, еднаков вид.
Англиски: uniform Албански: uniformoj