а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

унитарност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
единственост, целост
Англиски: unity
Примери:
Тоа станува значаен документ и гаранција за унитарноста и неделивоста на земјата.