а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

унионист

мн. унионисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56648
Лице што се залага за унија.
Англиски: unionist
Употреба: Политика
Изведенки
унионистички прид.
унионистичкиот