а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уметник

мн. уметници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 820
1. Творец во областа на уметноста воопшто.
Англиски: artist Албански: artist
Употреба: Уметност
2. Ликовен уметник, сликар или скулптор.
Англиски: artist Албански: artist
Употреба: Ликовна уметност