а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улјаник

мн. улјаници
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што стојат улиштата.
Англиски: bee colony
Употреба: Земјоделство
Изведенки
улјарник м.
мн. улјарници