а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ули

улат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15536
Куди, напаѓа, говори лошо за нешто свето.
Англиски: blaspheme
Примери:
Ули на бога.
Не ули на бога.