а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

уличка

Види и: улица (ж.)
мн. улички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2915
улица
Англиски: street
Употреба: Деминутив
Изведенки
уличе ср.
мн. уличиња
Пример: уличето на стариот цвеќар