а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улежи

улежат; улежа
Вид збор: Глагол, свршен
Омлитави од долго, непрекинато лежење, од седење без работа.
Примери:
Тој се улежа летово.