а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улав

улави
Вид збор: Придавка
Ранг: 4956
луд, побудален
Англиски: crazy
Употреба: Разговорно
Примери:
Како улав прави нешто.
улава жена
Изрази
(разг.) Од улав ум не барај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК