а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

улавее

улавеат; улавеј, улавејте; улавеев, улавееја; улавеел; улавеејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Станува улав.
Англиски: madden
Примери:
Ќе улавее од болка.
Изведенки
улавеење ср.
глаг. им.