а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

узнае

узнаат; узнам, узна, узнаам; узнај; узнајте; узнав, узнаа; узнал; узнат; (ќе) узнаев, (ќе) узнаеја; (ќе) узнаел; узнаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5309
дознае, сознае
Англиски: find out
Примери:
Ако узнае татко ти, тешко тебе!
За тоа никој не смее да узнае.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК