а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

узда

мн. узди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6213
1. Ремен за водење на коњ и др.
Англиски: bridle
Употреба: Разговорно
Примери:
И лисјата се весели и светкаат небаре монистра на коњска узда.
2. контрола
Примери:
Го држи под узда.
На сиромавиот секој може секаква узда да му стави.
Изрази
(разг.) Му ги стегна (пушти) уздите на некого.
Ги испушти уздите од раце - изгуби контрола над нешто.