а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ужас

мн. ужаси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1881
1. Голем страв.
Англиски: horror Албански: tmerr
Примери:
Ме фати ужас.
Се потресе од ужас.
2. грозотија, стравотија
Англиски: terror Албански: tmerr, trishtim
Примери:
Ужасите на војната.
Изведенки
ужасија ж.
мн. ужасии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК