а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ужасне

ужаснат; ужаснал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22115
1. ужаси
Англиски: terrify
Употреба: Деминутив
Примери:
Луѓето се ужаснати од можноста тој да победи на изборите.
Јас бев ужаснат и згрозен.
2. (се ужасне) се ужаси
Англиски: disgust
Употреба: Деминутив
Изведенки
ужаснува несв.
ужаснуваат