а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ужаси

ужасат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36263
1. Направи некој да почувствува ужас.
Англиски: frighten Албански: tmeroj, frikësoj
2. (се ужаси) Стане опфатен од ужас.
Англиски: disgust Албански: tmeroj, indinjoj
Примери:
Се ужаси од глетката пред него.