а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ужасен

ужасни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2120
1. Опфатен од ужас.
Англиски: terrified Албански: i tmerrshëm, i llahtarshëm
Примери:
ужасено дете
2. Што предизвикува, што влева ужас.
Англиски: terrifying, horrible Албански: i tmerrshëm, i llahtarshëm
Примери:
ужасен крик
ужасна глетка
3. многу голем, страшен
Англиски: terrible Албански: i tmerrshëm
Примери:
ужасна скапотија
4. многу лош, непријатен
Англиски: terrible Албански: i tmerrshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
ужасен човек