а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удомува

удомуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. мажи или жени
Англиски: marry Албански: martoj, bëj shtëpi
2. (се удомува) се омажи, се ожени
Англиски: marry Албански: martohem, bëhem shtëpi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК