а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32029
месо без коски, кревко месо
Англиски: fillet Албански: fileto, mish pa asht
Употреба: Гастрономија
Примери:
телешка удина
јунешка удина