а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удел

мн. удели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5945
1. Учество, дел со кој се учествува во нешто.
Англиски: share Албански: pjesë
Примери:
Има удел во нешто.
2. Дел што припаѓа некому од нешто што е заедничка сопственост.
Англиски: share Албански: pjesë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК