а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удвои

удвојат; удвој, удвојте; удвоив, удвоија; удвоил; (ќе) удвоев; (ќе) удвоеја; (ќе) удвоел; удвоен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21598
1. Двојно зголеми.
Англиски: double Албански: dyfishoj
Примери:
Го удвоивме прометот.
2. (се дуплира) Двојно се зголеми.
Англиски: increase Албански: dyfishohet, shtohet