а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ударнички

ударничкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51233
Што се однесува на ударник, што припаѓа на ударник.
Употреба: Архаизам
Примери:
ударничка значка
Изведенки
1. ударнички прил.
Пример: Работи ударнички.
2. ударност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК