а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

удави

удават; удавил; удавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3901
1. задуши, задави
Англиски: suffocate Албански: mbyt
Примери:
Со раце ќе те удавам.
2. Дави во вода.
Англиски: drown Албански: mbyt
Примери:
Сакаш да ме удавиш во морево.
3. (за предмет) потопи
Англиски: sink Албански: zhyt
Употреба: Разговорно
Примери:
За малку ќе ја удавел гемијата.
4. (се удави) Се потопи во вода.
Англиски: drown Албански: mbyt
Примери:
Се удавил во Вардар.
5. (се удави) се задуши, се задави.
Англиски: suffocate Албански: i zë frymën
Примери:
Се задавил од коска од риба.
6. (се удави) потоне
Англиски: sink Албански: mbyt
Употреба: Разговорно
Примери:
Се удавиле сите гемии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК