а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

углед

(едн.) угледот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5201
1. авторитет
Англиски: reputation
Примери:
Ужива углед.
Изгуби углед.
Му го уби угледот.
2. Пример, модел по кој се прави нешто друго.
Англиски: example
Примери:
По углед на соседот и тој постапи така.