а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угар

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18485
1. Нива изорана и оставена несеана за да прележи така една година.
Англиски: fallow land Албански: ugar
Употреба: Земјоделство
2. угарка
Албански: shkrumb