а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

угарка

мн. угарки
Вид збор: Именка, женски род
Што е гламносан, изгорен, поцрнет.
Англиски: char Албански: shkrumb
Примери:
(разг.) Како угарок се сторил (потемнел, ослабел (од тага, болест, јад).
Изведенки
угарок м.
мн. угароци