а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

увие

увијат; увиј, увил; увиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Завие, завитка во нешто.
Англиски: wrap up Албански: mbështjell
Примери:
Во зелена шума, ти, увиј го.
2. Навие околу нешто, со нешто.
Англиски: coil Албански: mbështjell
Примери:
Увиј ја прачката со жица.
3. Со виење направи, сплете нешто.
Англиски: weave Албански: endje
Примери:
Ми увила зелен венец.
4. (се увие) Се завитка во нешто.
Англиски: wrap Албански: pështjell
Примери:
Се уви во чаршафот.
5. (се увие) Се завие со нешто.
Англиски: wrap Албански: pështjell
Примери:
Се уви со појасот.
6. (се увие) Се навие околу нешто.
Англиски: wind Албански: pështjell
Примери:
Му се уви околу вратот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК