а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

увери

уверат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2330
1. убеди
Англиски: convince Албански: bind
2. (се увери) Се убеди самиот себе.
Англиски: reassure Албански: bindem
Примери:
Се увери дека работите стојат лошо.
3. (се увери) се убеди
Англиски: assure Албански: bind
Примери:
Се уверил на својата мака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК