а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

увезе

увезат; увези, увезете; увезов, увезовме, увезоа; увезол; увезле; (ќе) увезев, (ќе) увезеа; (ќе) увезел; увезен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37454
Внесе стока и услуги од странство во земјата.
Англиски: import Албански: importoj
Употреба: Економија
Примери:
Оваа година ќе увеземе повеќе производи за широка потрошувачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК