а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ублажување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13853
1. облажување
Англиски: sweetening Албански: zbutje
2. смирување, намалување
Англиски: relief Албански: zbutje
Примери:
ублажување болка
3. за казна - намалување
Англиски: reduction Албански: zvoglim
Примери:
ублажување казна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК