а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убиец

мн. убијци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2761
Лице што убива.
Англиски: murderer
Примери:
Убијците на нашите деца.
Таа жена е убиец.