а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убедува

убедуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3910
1. увери
Англиски: persuade Албански: bind
Примери:
Го убедуваа да не го менува работното место.
2. (се убедува) се увери, се убеди
Англиски: convince Албански: bind
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК