а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убедување

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3983
1. уверување, разубедување
Англиски: persuasion Албански: bindje
2. уверување, верување во нешто
Англиски: conviction Албански: bindje
Примери:
според моето убедување
против своето убедување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК