а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

убав

убави
Вид збор: Придавка
Ранг: 249
1. За човек - со привлечни црти на лицето, телесно правилно граден.
Англиски: beautiful Албански: i bukur
Примери:
убав маж, убава жена
убава девојка, убаво дете
Убав на мајка!
2. За животно или нешто друго, пријатно на изглед.
Англиски: beautiful Албански: i bukur
Примери:
убав коњ, убави цвеќиња, убава куќа
Фазанот е многу убава птица.
3. Пријатен за слухот.
Англиски: pleasant Албански: i bukur
Примери:
убава музика, убава мелодија
убава песна, убав глас
4. Што особено ги задоволува потребите и барањата, што доставува особено задоволство, во физички и духовен поглед.
Англиски: good Албански: i mirë, i pëlqyeshëm
Примери:
убав ручек, убаво вино
убава прошетка, убава игра
убав живот, убава прикаска, убав јазик
(разг.) Убава литература - белетристика.
5. Што е за пофалба.
Англиски: laudable Албански: i lavdërueshëm
Примери:
убав пример, убава постапка
убави совети, убав потег
6. добар
Англиски: good
Примери:
Убави работи слушам за тебе.
7. лош
Англиски: good Албански: i mirë
Употреба: Иронично
Примери:
Убава работа! (за негодување, незадоволство)!
8. Што носи придобивка, ќар.
Англиски: nice Албански: i leverdishëm
Примери:
убав занает, убава служба
убава работа
9. Што е во задоволително големо количество, во голем степен.
Англиски: good Албански: i mirë
Примери:
Убав дожд падна денеска.
убава печалба
Убава парица доби.
Убав ќотек изеде.
10. За време - сончев, топол, јасен, пријатен.
Англиски: beautiful Албански: i bukur
Примери:
убав ден, убава есен
11. При честитање или изразување добри желби.
Англиски: best Албански: gjithë të mirat
Примери:
Ви пожелувам сè најубаво.
Убав помин!
Изрази
(посл.) Убавата мома сама се мажи.
(посл.) Убавите круши свињите ги јадат.
(посл.) Убавата стока сама се продава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК