а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тучи

тучат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49334
Масти, замастува, зачинува со маст; храни со маст, со мрсно јадење.
Англиски: fatten
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Зошто ти се прасиња / да си тучам момите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК