а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турчи

турчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29820
1. потурчува
Албански: turqizoj
Употреба: Историја
2. (се потурчува) Ја менува верата.
Англиски: convert Албански: turqizohem
Употреба: Историја
Примери:
(разг.) Ако се турчиме барем за фајде!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК