а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турпија

мн. турпии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28667
Алатка за обликување на површини од дрво, метал или друг материјал.
Англиски: rasp Турски: törpü
Примери:
турпија за нокти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК