а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

турканица

мн. турканици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7977
1. буткање
Англиски: pushing Албански: turmë, shtyrje
Примери:
Го истера со турканица.
2. бутканица
Англиски: crowd Албански: shtyrje
Примери:
Таму има голема турканица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК