а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тупне

тупнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18634
1. удри, чукне
Англиски: knock Албански: godit
Примери:
Кога го тупнав еднаш, трипати се заврти.
Тупна со ногата.
2. (за срце) чукне
Англиски: beat Албански: rreh
Употреба: Медицина
Примери:
Му тупна срцето.
3. (за срце) Се симна срцето впетици.
Англиски: throb Албански: rrah
Употреба: Разговорно
Примери:
Му тупна срцето.
4. (за тапан) чукне
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Тапанот тупна.
5. (по рамо) потчукне, потапка
Англиски: pat Албански: rrah
Примери:
Го тупна по рамото.
6. (се тупне) се удри
Англиски: beat Албански: godas
Примери:
Се тупне в гради.
7. (со кратките форми за индиректен објект од личните заменки) бутне
Англиски: impose Албански: shtyj
Употреба: Разговорно
Примери:
Му се тупна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК