а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тупкање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 27909
1. чукање, удирање
Англиски: knocking Албански: goditje
Примери:
Те молам, престани со тоа тупкање.
2. Тресење прашина од нешто (со тресалка, тупалка).
Албански: shkund
Примери:
На килимов му треба едно убаво тупкање.
3. (со нозе) удирање
Англиски: stamping Албански: shkelje
Примери:
Не беше ни свесен за тупкањето со нозете.
4. (за срце) чукање
Англиски: throbbing Албански: rreh
Употреба: Медицина
Примери:
Многу се израдуваа на повторното тупкање на нејзиното срце.
5. (за тапан) чукање
Англиски: knocking Албански: trokas
Употреба: Музика и танц
Примери:
Го чекавме тупкањето на тапаните.
6. (по рамо) потчукнување, тапкање
Англиски: patting Албански: përkëledhje
Примери:
Го пофалија со тупкање по рамото.
7. (в гради) удирање, чукање
Англиски: beating Албански: rrahje
Примери:
Ништо не ми значи твоето тупкање в гради.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи