а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тумбури

тумбурат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Наметливо истакнува (покажува, става) нешто во прв план, става некому нешто пред нос.
Англиски: emphasize Албански: theksoj, nënvizoj
Употреба: Разговорно
Примери:
Што туку ми го тумбуриш бокалов, ти реков дека не сакам да пијам.
2. (се тумбури) Наметливо се истакнува себе си.
Англиски: brag Албански: lavdërohem
Примери:
Секогаш се тумбури во првиот ред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК