а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тули

тулат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. крие, прикрива
Англиски: hide Албански: fsheh
2. (се тули) се крие, се прикрива
Англиски: hide Албански: fshehet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК