а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трунка

мн. трунки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23128
Ситно парче, парченце, остаток.
Англиски: crumb Српски: трунка
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Имаш ли трунка срам?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК