а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тропоти

тропотат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17405
треска, лупа
Англиски: rattle
Примери:
Воденицата тропоти.
Изрази
Не тропоти, коњу, јас не те продавам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК