а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трн

(зб. мн.) трње
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2267
1. Растение покриено со трн.
Латински: Paliurus aculeatus Англиски: Christ's-thorn Албански: ferrë
Употреба: Ботаника
2. Боцка, бодлив израсток по стеблата или лисјата на некои растснија.
Англиски: thorn Албански: ferrë
Употреба: Разговорно
Изрази
(разг.) Си клава трн во здрава нога.
(посл.) Од трн та на глог.
Трн му е во окото на некого.
Седи како на трње.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК