а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трка

Види и: трка (ж.)
(се) тркаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28855
1. Учествува во трка.
Англиски: race
2. Се обидува да надмине некого во брзина.
Англиски: race
FlexiMac
 менување на македонски глаголи