а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

тркала

тркалаат; тркала
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3360
1. Се движи во круг околу својата оска, врти.
Англиски: rotate Албански: rrokullis
2. (се врти) Се движи во круг околу својата оска.
Англиски: roll Албански: rrotulloj
3. (за разни предмети) Се наоѓаат некаде зафрлени.
Албански: rrokullis, sillen
Примери:
До кога ќе се тркалаат овие книгишта овде.