а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трик

мн. трикови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7166
Лукавство, мудроштина, вешт потфат, досетка, вешта измама, маневар.
Англиски: trick
Примери:
измамнички трик
Изрази
акробатски трик - комплицирана акробатска точка
Изведенки
трикче ср.
мн. трикчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК