а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трезор

мн. трезори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19845
Место каде се чуваат вредности.
Англиски: safe
Примери:
Чува накит во трезор
Изведенки
трезорски прил.
трезорскиот
Пример: трезорска сметка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК