а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трговија

трговијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2386
Како дејност која се бави со рамена на стоки.
Англиски: trade Албански: tregti
Употреба: Економија
Примери:
Трговија на големо (на јадро), на мало (на ситно, на дробно).
Занимава се со трговија.
Трговија со кожи, тутун итн.
Слободна трговија.
Внатрешна (надворешна) трговија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК