а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

трговиште

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 49367
Пазар, пазариште, место каде што се тргува, трговски центар.
Англиски: marketplace
Употреба: Народна поезија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК